W styczniu b.r. SzkoleniaHoteli.pl dokonały analizy sytuacji ekonomicznej hotelarzy i obiektów hotelowych.
Celem przeprowadzonej ankiety, było zrozumienie jak wygląda prawdziwa sytuacja hotelarzy.
Media podają różne historie:
- hoteli które tracą po kilkadziesiąt milionów miesięcznie
- opowiadają o przypadkach samobójstw popełnionych na skutek ciężkiej sytuacji
- kierując opinię publiczną w stronę krytyki za nie przestrzeganie zasad lub próby sprytnego omijania prawa
- jednocześnie podając za wzór historię państwowych hoteli świetnie dających sobie radę na rynku w charakterze hoteli medycznych.
Historie z takim przekazem dolewają oliwy do ognia w, i tak już drastycznie podzielonym 50/50, społeczeństwie. Budowany od lat, przez rząd, podział społeczeństwa, dotyczy zarówno zwolenników i wrogów danej partii, podejścia do covid19, jak i praw kobiet do aborcji, charakteru WOŚP oraz każdej innej oceny społecznej. Podział dotyczy również opinii o sytuacji hotelarzy w Polsce. Połowa społeczeństwa współczuje, połowa cieszy się, że wreszcie bogaci widzą jak to jest “w prawdziwym życiu”.
Taki medialny obraz branży budowany przez media przesłania prawdziwy stan i osłabia odbiór sytuacji przez rząd. Osłabienie odbioru prawdopodobnie wynika też z faktu braku zjednoczenia wśród hotelarzy. Istniejące dwie izby, które reprezentują hotelarzy, przyjęły odmienne strategie w lobbowaniu rządu, tym samym nie pomagając w jednolitym przekazie.
Faktem jest, że pandemia uderzyła w branżę turystyczną. Turystyka zagraniczna zniknęła. Turystyka krajowa została ograniczona. Powodem ograniczeń powinny być obostrzenia mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się pandemii poprzez ograniczenie ruchu ludzi, zwłaszcza w kontaktach z tzw. ogniskami zarażeń. Czy rzeczywiście tak jest?
Przeprowadzona ankieta, pokazuje jak wygląda prawdziwa sytuacja ekonomiczna hotelarzy. Zanim przejdziemy do wyników analizy, kilka uwag:
Po pierwsze, dziękujemy bardzo wszystkim, którzy ankietę wypełnili. Są to osoby, którym zależało na osiągnięciu jak najdokładniejszych wyników ankiety. Niestety takich osób było tylko 200. Z ponad 2600 obiektów, tylko 200 wzięło udział w ankiecie.
Jako próba reprezentatywna to wystarczyło do przeprowadzenia analizy, ale zastanawiające jest dlaczego pozostali postanowili nie przyłączać się do akcji?
Po drugie, dziękujemy Horeca Business Club, Mojekonferencje.pl za pomoc w promocji i w pracy nad tworzeniem analizy.
Wyniki przeprowadzonej analizy dostępne są w postaci infografiki pod tym linkiem:
Zamiarem naszym było jak najbardziej zrozumiałe przedstawienie sytuacji, a infografika wydała się być idealną formą łatwego przekazu wielu liczb.
Zastrzeżenie: Analiza ankiety i jej opracowanie są opinią własną. Nasza opinia bazuje na wynikach analiz, ale wciąż jest to nasza, własna, subiektywna ocena.
W komentarzach zapraszamy do wyrażania swoich własnych opinii na temat sytuacji hotelarzy, reakcji rządu i wyników przedstawionych w infografice.
Osoby lub instytucje chcące wykorzystać ankietę, mają nasze autorskie pozwolenie bez ograniczeń.
Dla analityków dostępne są wyniki ankiety w postaci bazy danych. Prosimy o kontakt pod info@szkoleniahoteli.pl
0 komentarzy